04.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2012, sygn. IBPBI/1/415-755/12/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-755/12/ZK

Czy spółka może zastosować indywidualną stawkę do amortyzacji środka trwałego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 25 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu amortyzowania wskazanego we wniosku budynku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu amortyzowania wskazanego we wniosku budynku. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 31 sierpnia 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-755/12/ZK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 10 września 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności spółki jawnej, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem jest sprzedaż hurtowa i detaliczna art. elektrycznych. Ewidencja księgowa działalności prowadzona jest na podstawie ustawy o rachunkowości, w formie ksiąg rachunkowych. W dniu 06 maja 2008 r. aktem notarialnym spółka za kwotę 400 tysięcy zł zakupiła działkę o pow. 0,553 m, zabudowaną w części murowanym przedwojennym budynkiem mieszkalno-usługowym oraz murowanym budynkiem garażu o pow. 28,8 m (wybudowanym w roku 1997). Postanowienie o nabyciu wymienionej nieruchomości zostało wydane w dniu 06 maja 2008 r. Powyższe zdarzenie zostało uwidocznione w księdze wieczystej prowadzonej przez sąd dla tej nieruchomości. Budynek był zdatny do użytkowania, urządzono w nim magazyn składowania towarów handlowych. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Z opinii biegłego sądowego sporządzającego wycenę nieruchomości dla potrzeb kredytu wynikało, że budynek ten ma ponad 30 lat. Przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji budynku, tj. 10%, zgodnie z art. 22j ust. l pkt 4 ustawy. Zgodnie z KŚT, działka została ujęta w grupie 0 - grunty. Ponieważ firma poszerzyła swoją działalność, została podjęta decyzja o generalnym remoncie i rozbudowie zakupionego budynku. W dniu 10 listopada 2010 r. została wydana decyzja przez Urząd Miasta o treści: pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę budynku usługowo-mieszkalnego ze zmianą użytkowania na budynek usługowo-handlowy. Roboty budowlane rozpoczęto w czerwcu 2011 r. Pierwotnie zakupiony budynek miał pow. użytkową 146,67 m. Dokonano częściowej rozbiórki budynku, tj. dachu i części ścian oraz garażu. Powierzchnia użytkowa po rozbudowie budynku wynosi 363,38 m. W dniu 31 maja 2012 r. zostało wydane pozwolenie na użytkowanie budynku usługowo-mieszkalnego ze zmianą użytkowania na budynek usługowo-handlowy kategoria obiektu budowlanego XVII. Wszystkie nakłady inwestycyjne związane z tym zadaniem zostały zebrane na koncie 080 nakłady inwestycyjne, gdyż spółka uznała, że prace remontowe mają charakter modernizacyjny, a nie tylko odtworzeniowy, z uwagi na wiek budynku. Nakłady inwestycyjne zostały rozliczone w ten sposób, że wartość początkowa nabytego budynku została podwyższona o wartość poniesionych nakładów. Wszystkie nakłady dotyczące placu parkingowego zostały przyjęte, jako dowartościowanie budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne