29.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2012, sygn. IBPP2/443-1276/11/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1276/11/RSz

Refakturowanie mediów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011r. (data wpływu 2 grudnia 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania mediów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania mediów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również: Spółka) prowadzi działalność w zakresie wynajmu lokali na cele niemieszkalne. W dniu 1 lipca 2011 roku do spółki została wniesiona aportem nieruchomość. W konsekwencji Spółka weszła w prawa i obowiązki wynajmującego dla obowiązujących umów najmu zawartych dla lokali znajdujących się w przedmiotowej nieruchomości. Stosownie do zawartych umów rozliczenie należności czynszowych następuje w okresach miesięcznych na podstawie wystawianej faktury VAT. Natomiast wobec faktu, iż każdy lokal posiada odrębnie zamontowane subliczniki, opłaty za media są refakturowane na najemców na podstawie otrzymanych przez Wnioskodawcę faktur.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę VAT należy zastosować do refakturowanej usługi...

Zdaniem Wnioskodawcy, od dnia wstąpienia w prawa i obowiązki wynajmującego do refakturowania opłat za media należy zastosować stawkę VAT taką samą jaka została zastosowana na pierwotnej fakturze. Pod pojęciem refakturowania należy rozumieć sytuację, gdy podmiot otrzymujący fakturę za dane usługi wystawia następnie fakturę na podmiot, który z tych usług faktycznie korzystał. Zgodnie z przyjętymi zasadami, w takim przypadku należy zastosować taką samą cenę i stawkę podatku VAT, jaką zastosował pierwotny sprzedawca usług na swojej fakturze. Wnioskodawca nie świadczy przy tym żadnej usługi ani nie dolicza marży z tytułu odsprzedaży. Co za tym idzie działanie Wnioskodawcy jest w zasadzie czynnością czysto techniczną. Równocześnie należy wskazać, iż w przypadku uznania działania Spółki za płatną usługę polegającą na odsprzedaży mediów, w tym m.in. energii, Wnioskodawca naraża się na zarzut złamania powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Stosownie do regulacji ustawowych sprzedaż energii wymaga uprzedniego posiadania stosownej koncesji wydanej przez właściwy organ. Co za tym idzie w przypadku uznania, iż przy refakturowaniu mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usługi, a nie czynnością de facto techniczną, Spółka nie posiada wymaganych uprawnień do świadczenia przedmiotowej usługi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne