Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.290.2024.3.MJ
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu ich dalszego wynajmu oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tych nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu ich dalszego wynajmu oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonegow odniesieniu do nakładów dotyczących tych nieruchomości,
-podatku dochodowego od osób fizycznych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem są (...). W dniu 23 października 2010 roku Wnioskodawca, działając jako we własnym imieniu jako osoba fizyczna, nabył prawo własności nieruchomości gruntowych stanowiących działki o numerach X oraz Y położonych w …. Wskazane działki Wnioskodawca nabył od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja nie była opodatkowana VAT, a Wnioskodawca, jako nabywca, zapłacił 2% podatku od czynności cywilnoprawnych od ceny sprzedaży. W ramach wskazanej działalności gospodarczej Wnioskodawca rozpoczął inwestycję na wskazanych działkach, w postaci budowy budynku użytkowego. Obecnie wskazana budowa jest ewidencjonowana w działalności Wnioskodawcy jako środek trwały w budowie. Na dzień złożenia niniejszego wniosku, na budowę środka trwałego przeznaczono kwotę … zł netto. Inwestycja zbliża się do zakończenia, ale nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Od wszystkich wskazanych nakładów inwestycyjnych Wnioskodawca odliczał VAT naliczony z otrzymanych faktur. Natomiast część opisanej nieruchomości (nieobjęta opisaną inwestycją) już teraz jest wykorzystywana w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawca rozważa wycofanie ww. nieruchomości gruntowych wraz z nieukończonym budynkiem z ewidencji środków trwałych (w budowie) Wnioskodawcy i przeznaczenie nieruchomości oraz budynku do majątku prywatnego Wnioskodawcy. Następnie Wnioskodawca zakłada wynajęcie całej nieruchomości (z budynkiem) na rzecz spółki powiązanej kapitałowo z Wnioskodawcą. Czynsz najmu będzie ustalony rynkowo i zostanie opodatkowany przez Wnioskodawcę ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jako źródło przychodu wskazane w art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. (tj. tzw. „najem prywatny”). Wnioskodawca będzie wystawiał wynajmującej spółce faktury na kwotę czynszu, opodatkowując najem podatkiem od towarów i usług, w stawce 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty