Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.196.2024.1.AM
Częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego modernizacji budynku szkoły.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „(…)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (…) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Z dniem 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń z tytułu podatku VAT. Gmina wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Większość z tych zadań jest realizowana w ramach reżimu publicznoprawnego, niemniej jednak, wybrane czynności wykonuje Gmina na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych i traktuje je jako podlegające regulacjom VAT.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020, Regionalna Polityka (…), Gmina (…) przystąpiła do projektu, „(…)”.
Zadania w ramach projektu to modernizacja (…) segmentów A i B starej części Szkoły (…) w (…), w tym przygotowanie analizy finansowo-ekonomicznej, opracowanie projektu budowlanego wraz z audytem energetycznym, termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, nadzór inwestorski oraz promocja projektu. Zakres prac inwestycyjnych obejmował: docieplenie ścian fundamentowych poniżej terenu, docieplenie ścian budynku powyżej terenu, docieplenie stropu, wymiana stolarki okiennej, wymiana stolarki drzwiowej, rusztowania. Wydatki niekwalifikowalne to opaska przy budynku, remont schodów do piwnicy, malowanie dachu, docieplenia hydro i termo izolacji ścian zewnętrznych powyżej i poniżej poziomu terenu, docieplenia stropu, wymiany pozostałych okien w budynku głównym oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania w tym wymiana grzejników stalowych, liczników ciepła. Zastosowanie w regulacji zegara czasu rzeczywistego pozwala obniżyć temperaturę, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej po zakończonych zajęciach szkolnych oraz w nocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty