30.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2011, sygn. IPPB2/415-213/11-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-213/11-2/AS

Skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2011 r. (data wpływu 07.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.03.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest właścicielką udziałów w spółkach kapitałowych. Wnioskodawczyni posiada wobec tych spółek następujące wierzytelności pożyczkowe:

  • obejmujące kwotę główną oraz naliczone od tej kwoty odsetki z tytułu pożyczki udzielonej przez Wnioskodawczynię danej spółce (Własne Wierzytelności Pożyczkowe);
  • obejmujące kwotę główną oraz naliczone od tej kwoty odsetki z tytułu pożyczek nabytych w wyniku spełnienia przez dłużnika Wnioskodawczyni świadczenia, w miejsce zapłaty części kwoty głównej pożyczki, udzielonej temu dłużnikowi przez Wnioskodawczynię (Nabyte Wierzytelności Pożyczkowe).

Nabyte Wierzytelności Pożyczkowe Wnioskodawczyni objęła na podstawie, zawartej w trybie art. 453 § 1 Kodeksu cywilnego, umowy świadczenia w miejsce wypełnienia (Umowa datio in solutum). Zgodnie z tą umową dłużnik Wnioskodawczyni w celu zwolnienia się ze zobowiązania do spłaty części kwoty głównej pożyczki zaciągniętej od Wnioskodawczyni (Pożyczka Pierwotna), przeniósł na nią swoje wierzytelności, przysługujące mu od osób trzecich (innych spółek zależnych od Wnioskodawczyni) z tytułu udzielonych im przez tego dłużnika pożyczek. W Umowie datio in solutum strony ustaliły, że ponieważ wartość rynkowa wierzytelności przenoszonych przez dłużnika, obejmujących całość jego roszczeń wobec jego pożyczkobiorców, tj. kwoty główne pożyczek oraz odsetki naliczone do dnia zawarcia Umowy datio in solutum, odpowiada wartościom nominalnym tychże wierzytelności wynikającym z ksiąg dłużnika, rozliczenie zobowiązania z tytułu części kwoty głównej Pożyczki Pierwotnej dokonane będzie wg wartości nominalnej przenoszonych wierzytelności. Innymi słowy, strony ustaliły, że zobowiązanie dłużnika, z tytułu części kwoty głównej Pożyczki Pierwotnej, wygasa w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej Nabytych Wierzytelności Pożyczkowych, obejmującej kwoty główne i odsetki naliczone do dnia zawarcia Umowy datio in solutum.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne