Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2011, sygn. ILPP4/443-183/11-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-183/11-2/ISN
1. Czy Komenda nie będąca podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie realizowania zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa (Ustawą o Policji), posiada obowiązek przed dniem dokonania transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności?
2. Czy w sytuacji konieczności zarejestrowania Komendy jako podatnika VAT-UE, powstaje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej w związku z dokonanym nabyciem i wykazania podatku należnego z tego tytułu na deklaracji VAT-7 oraz sporządzenia informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik VAT-UE jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik VAT-UE.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Komenda jest organem Skarbu Państwa, realizującym swoje zadania na podstawie Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz. U z 2007 r. Nr 43, poz. 277). Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został powołany. Jest podatnikiem wyłącznie dla czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (np. najem pomieszczeń).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty