10.06.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2009, sygn. ILPB3/423-210/09-3/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-210/09-3/MC

Czy otrzymując certyfikat rezydencji w terminie późniejszym Spółka właściwie zastosuje stawkę 5%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością X przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 18.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez podmiot zagraniczny z tytułu należności licencyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez podmiot zagraniczny z tytułu należności licencyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest polskim podmiotem gospodarczym z siedzibą w Polsce, posługującym się polskim numerem dla potrzeb podatku dochodowego i podatku VAT. Działalność Spółki to usługi transportowe świadczone na terenie kraju i poza jego granicami. Odbiorcami usług są podmioty krajowe i zagraniczne. Jako firma transportowa, Spółka posiada własny tabor samochodowy. Dla zwiększenia ilości usług, Spółka będzie wynajmować również samochody od firmy niemieckiej, która ma siedzibę na terenie Niemiec i jest niemieckim podatnikiem podatku dochodowego oraz niemieckiego podatku VAT. Ten kontrakt, pozwoli Spółce wejść szerzej na rynek niemiecki. Niemiecka firma X będzie wystawiała co miesiąc faktury za usługę dzierżawy samochodów, doliczając niemiecki podatek VAT. Odwrotnie, jednostka Spółki będzie świadczyła usługi transportowe dla tej firmy niemieckiej. Toteż wzajemne rozliczenia będą odbywały się drogą przelewów bankowych lub formą kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań. W związku z dokonywaniem zapłat (niezależnie od jej formy) przez firmę polską za usługi dzierżawy samochodów, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu należności licencyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne