11.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.209.2024.1.AW

Czy wypłatę przez Spółkę należności z tytułu najmu Nieruchomości wycofanej uprzednio z jednoosobowej działalności gospodarczej i przeniesionej do majątku prywatnego wspólnika należy uznać za ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłatę przez Spółkę należności z tytułu najmu Nieruchomości wycofanej uprzednio z jednoosobowej działalności gospodarczej i przeniesionej do majątku prywatnego wspólnika należy uznać za ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również: „Spółka”), która powstała z przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną M.T. w jednoosobową spółkę kapitałową w trybie art. 5841 Kodeksu spółek handlowych. M.T. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą M.T. Transport (dalej: „JDG”) zdecydował się na przekształcenie tej działalności w Spółkę z o.o. z uwagi na rozmiar prowadzonej działalności i ryzyko biznesowe jakie wiąże się z prowadzeniem jej w dotychczasowej formie prawnej oraz rozpoczęcie procesu sukcesji biznesu w ramach rodziny. W momencie przekształcenia majątek JDG stał się majątkiem Spółki. Wskutek dokonanego przekształcenia, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, Spółce przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej JDG. W konsekwencji, z chwilą wpisu Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, przedsiębiorstwo prowadzone dotychczas przez osobę fizyczną stało się własnością Spółki. Kolejno M.T., który z chwilą wpisu przekształconej Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego stał się właścicielem 100% udziałów w przekształconej Spółce, dokonał darowizny części udziałów na rzecz swoich synów, którzy objęli w niej po (…) % udziałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne