19.01.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2009, sygn. IPPB5/423-139/08-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-139/08-2/PS

Przydzielenie jednostek redukcji emisji ERU nie może być traktowane jako uzyskanie przez Spółkę świadczenia nieodpłatnego. Biorąc pod uwagę profil działalności Spółki oraz prawne uwarunkowania prowadzenia tej działalności (w postaci "reglamentacji" nadmiernej emisji dwutlenku węgla) posiadanie jednostek redukcji emisji, których ilość pokrywa zapotrzebowanie Wnioskodawcy jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania Spółki. Nabycie (alokacja) jednostek redukujących emisję nie skutkuje jakimikolwiek wymiernymi korzyściami po stronie uczestników alokacji stanowi ona wyłącznie warunek implementacji i dalszego funkcjonowania systemu. W momencie objęcia przez Spółkę jednostek redukcji emisji ERU po jej stronie nie dochodzi do powstania jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego mającego wymiar finansowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku (data wpływu 30.10.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca z siedzibą w Japonii angażuje się, wspólnie ze swoim polskim partnerem, tj. Zakładami S.A. (dalej: Z), w tzw. projekt wspólnego wdrożenia (dalej: Projekt). Projekt jest realizacją postanowień art. 6 Protokołu do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu z dnia 11.12.1997 r. (dalej Protokół z Kioto), w ramach którego 141 państw zobowiązało się do redukcji do 2012 r. emisji gazów powodujących efekt cieplarniany o 5,2%.

Celem Projektu realizowanego przez Spółkę we współpracy z Z jest zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych (podtlenku azotu), które są emitowane do atmosfery przez instalacje kwasu azotowego w Z. Zmniejszenie emisji nastąpi poprzez instalację odpowiedniego katalizatora w zakładzie prowadzonym przez Z. Dla potrzeb Projektu w zakładzie Z zostanie również zainstalowany system do pomiaru wielkości emisji. M i Z uzgodniły zasady podziału kosztów Projektu. Udział Spółki w Projekcie będzie sprowadzał się głównie do przekazania wsparcia w odniesieniu do regulacyjnej i koncepcyjnej strony tego Projektu. W szczególności Spółka podjęła się:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne