24.07.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2009, sygn. ITPB2/436-66/09/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-66/09/AD

Czy urząd skarbowy ma prawo żądać korekty zgłoszenia nabycia spadku według jego oceny zaistniałego stanu faktycznego oraz jakie skutki prawno podatkowe może wywołać brak korekty zgłoszenia nabycia spadku w zakresie żądanym przez urząd?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 2 maja 2007 r. zmarł Pani ojciec, który zostawił w spadku m.in. działkę rolno-budowlaną z budynkami gospodarczymi, nabytą w jego imieniu przez pełnomocnika na podstawie aktu notarialnego. W akcie tym pełnomocnik oświadczył, iż nabycie działki następuje z majątku osobistego ojca. Kiedy ojciec nabywał działkę pozostawał w związku małżeńskim. Pomiędzy rodzicami istniała niczym nieograniczona wspólność majątkowa, o której mowa w art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rodzice nie zawierali nigdy umowy o rozdzielności majątkowej, nie ograniczali w jakikolwiek sposób ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej. Ojciec Pani nie otrzymał darowizn i nie dziedziczył środków, które można by uznać za jego majątek osobisty. Dlatego też w Pani ocenie działka nabyta została do majątku wspólnego rodziców mimo oświadczenia złożonego przez pełnomocnika w akcie notarialnym. Dodatkowo uważa Pani, iż za słusznością Jej stanowiska przemawia bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego (m.in. postanowienie z dnia 18 stycznia 2008 r.). Orzeczenie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło się 14 marca 2009 r. Zgodnie z nim spadek po ojcu nabyła Pani, matka oraz brat (każdy w 1/3 części majątku spadkodawcy). By zachować zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, dokonała Pani w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia sądu zgłoszenia nabycia udziału do działki w wysokości 1/6 całości (działka należała do majątku wspólnego rodziców, dziedziczeniu po spadkodawcy podlegała połowa całej działki, w 1/3 części dla każdego ze spadkobierców). Dodatkowo na ustną prośbę pracownika organu podatkowego przedłożyła Pani akt notarialny nabycia działki. Po półtorej miesiąca od czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu urząd skarbowy poinformował Panią (telefonicznie) o konieczności złożenia korekty zgłoszenia nabycia spadku w zakresie udziału w nabytej działce. Zgodnie z informacją przekazaną przez pracownika urzędu nabyła Pani w drodze spadku 1/3 całości działki i tyle należy wykazać w korekcie zgłoszenia. Korekta zgłoszenia nabycia spadku, w której zgłasza się informacje nie będące w zgodzie ze stanem faktycznym oraz skutki takiej czynności budzą Pani wątpliwości i pytania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne