Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2009, sygn. ITPB1/415-34/09/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-34/09/MM
Czy wydatki poniesione w związku z najmem lokalu mieszkalnego, stanowią koszt uzyskania przychodów z tytułu najmu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z najmu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z najmu.
Z uwagi na to, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 24 marca 2009 roku wezwano Pana o doprecyzowanie stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku oraz w pismach uzupełniających z dnia 25 marca 2009 r. i z dnia 6 kwietnia 2009 r. przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dnia 27 czerwca 2008 roku na mocy aktu notarialnego - Wnioskodawca wraz z małżonką zakupili spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które wchodzi do ich majątku wspólnego. Całość zakupu sfinansowana została kredytem hipotecznym z banku, który na podstawie przepisów prawa bankowego jest uprawniony do udzielania kredytów. Umowa z bankiem została podpisana dnia 4 lipca 2008 roku. Przedmiotowe mieszkanie zostało zakupione z przeznaczeniem na wynajem. Umowa najmu została zawarta w dniu 9 lipca 2008 roku. Przychód uzyskiwany z tego tytułu nie jest uzyskiwany w ramach działalności gospodarczej i dochód z tego źródła opodatkowany jest na zasadach ogólnych. Dla uzyskania kredytu hipotecznego konieczne było poniesienie szeregu wydatków, w tym: opłat związanych z udzieleniem tego kredytu, takich jak ubezpieczenie pomostowe do momentu wpisu do ksiąg wieczystych, obowiązkowe ubezpieczenie niskiego wkładu, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenia na życie kredytobiorców i od niezdolności do pracy zarobkowej (w przypadku, gdyby ubezpieczenie to nie zostało zawarte, wówczas marża banku byłaby wyższa o 0,5% wartości kredytu i znacząco podniosłaby jego koszt), opłat notarialnych wraz z odpisami i podatkiem VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych za założenie i wpis do księgi wieczystej, oraz opłaty za niezbędne odpisy oraz koszty zaświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej niezbędne do przedstawienia w wydziale ksiąg wieczystych, opłata skarbowa za ustanowienie hipoteki kaucyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty