31.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.709.2024.2.MW

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet kierowców będących wspólnikami w spółce jawnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 7 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2024 r. (wpływ 24 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (…), NIP: (…) (dalej: Spółka) i uzyskuje przychody z tej Spółki w wysokości proporcjonalnej do posiadanego udziału w zysku. W Spółce wspólnikami są 3 osoby fizyczne i każda z nich uprawniona jest do równego udziału w zyskach Spółki. W takim samym stosunku każdy ze wspólników uczestniczy w stratach Spółki. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest transport drogowy towarów objęty kodem PKD 49.41.Z.

Każdy ze wspólników posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2024 poz. 226, dalej: ustawa PIT). Spółka prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, a Wnioskodawca rozlicza się zgodnie z przepisami ustawy o PIT (wg zasad podatku liniowego). Spółka została zarejestrowana w KRS dniu xx.xx.2024 r.

Dwóch wspólników Spółki, w tym Wnioskodawca (dalej również „wspólnik nr 1”), wykonuje w Spółce usługi transportowe (dalej „usługi kierowcy”) osobiście. Zarówno Wnioskodawca, jak i drugi wspólnik (wspólnik nr 2) wykonują usługi kierowcy, posiadając status wspólnika – nie są oni zatrudnieni w Spółce na podstawie umowy o pracę lub jakiekolwiek innej umowy. Wnioskodawca wykonuje usługi kierowcy zarówno na terytorium Polski, jak i za granicą i z tego tytułu odbywa podróże służbowe. Z tytułu tychże wyjazdów wspólnicy Spółki zamierzają dokonywać naliczenia diet z tytułu podróży służbowych wspólników nr 1 i 2. Wartość diet nie będzie przekraczać wysokości diet przysługujących pracownikom, określoną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Za podróż służbową będzie uważany każdy wyjazd wspólnika nr 1 oraz nr 2 – kierowców w celu wykonania usługi transportowej, jeżeli te usługi wykonywane poza miejscowością, w której mieści się siedziba Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne