30.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.387.2024.2.KC

Obowiązek płatnika w związku z oddelegowaniem policjanta do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 3, 8 i 28 października 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Odwołanie każdego policjanta z zajmowanego stanowiska wynika z uprawnień określonych w art. 36 ust. 1 ustawy o Policji, natomiast przeniesienie w dyspozycję z art. 37a ustawy o Policji w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Odwołanie ze stanowiska oraz delegowanie oznacza, że nie jest wymagana zgoda delegowanego policjanta. Ponadto, rozkaz personalny – w części dotyczącej delegowania oraz powierzenia obowiązków służbowych – nie jest decyzją administracyjną, w związku z czym nie przysługuje od niego w tej części odwołanie bądź wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy na zasadach i w trybie określonym w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego.

Tak więc, powyższa decyzja leży w gestii przełożonego w sprawach osobowych.

Natomiast w myśl art. 58 ust. 1 ustawy o Policji, policjant jest obowiązany dochować obowiązków wynikających z roty ślubowania, o której mowa w art. 27 ustawy o Policji – m.in. policjant zobowiązany jest wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych oraz podporządkować się w ramach stosunku służbowego przepisom o hierarchiczności w Policji.

Powyższe ma odzwierciedlenie w orzecznictwie sądowym, które wskazuje, że każdy kto decyduje się na podjęcie służby w Policji musi zdawać sobie sprawę, że sprawowanie funkcji publicznej łączy się nie tylko z przywilejami, ale i ze zwiększonymi obowiązkami oraz pewnymi ograniczeniami nieznanymi innym grupom zawodowym. Zaznaczyć należy, że nie jest to stosunek pracy wynikający z przepisów Kodeksu Pracy, a stosunek służbowy uregulowany ustawą szczególną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne