31.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.565.2024.2.KD

Amortyzacja budynków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 października 2024 r. (wpływ 10 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych w wyspecjalizowanych sklepach (przeważająca działalność gospodarcza PKD 47.76.Z). Zamierza Pan rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o wynajem krótkoterminowy domków letniskowych. W ramach planowanej działalności zamierza Pan wybudować drewniane domki całoroczne. Każdy z domków będzie o powierzchni nieprzekraczającej 70 m2. Domki przeznaczone będą do wynajmu krótkoterminowego, np. na weekendy, wakacje lub inne cele wypoczynkowe. Domki położone będą w pobliżu jeziora i lasu, w atrakcyjnej turystycznie miejscowości. Zamierza Pan wyposażyć domki w saunę, banię oraz miejsce na grill w celu zachęcenia potencjalnych klientów do wynajmu. W projekcie architektonicznym domki letniskowe są określane jako budynki rekreacji indywidualnej. Budowa domków letniskowych nie wymaga pozwolenia na budowę.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że prowadzi działalność gospodarczą od 2018 r. Dotychczas opodatkowuje Pan przychód z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ryczałtu. Rozważa Pan zmianę formy opodatkowania. Prowadzi Pan podatkową książkę przychodów i rozchodów. Sprzedaż na rzecz konsumentów dokumentuje Pan za pomocą kasy fiskalnej. Jest Pan również podmiotowo zwolniony z Vat. Aktualnie planuje Pan budowę dwóch domków, z terminem zakończenia budowy do końca 2025 r. Rozważa Pan również budowę kolejnego (trzeciego) domku w późniejszym terminie. Pana zdaniem, numer Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), który możliwie najpełniej pasuje do Jego stanu faktycznego to 109, tj. pozostałe budynki niemieszkalne. Wyraża przy tym pogląd, że podanie klasyfikacji KŚT, jest elementem własnego stanowiska w sprawie, a nie elementem stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego. W Pana ocenie podanie numeru KŚT nie jest elementem koniecznym do wydania interpretacji. Powyższe potwierdza stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 stycznia 2024 r. sygn. II FSK 487/23. Budynki nie zostały jeszcze sklasyfikowane wg PKOB. Zgłaszając budowę domków letniskowych wskazywał Pan, że są to budynki rekreacji indywidualnej. Podobnie, jak w ramach odpowiedzi na pytanie dotyczące KŚT, wyraża Pan pogląd, że podanie klasyfikacji PKOB jest elementem własnego stanowiska w sprawie, a nie elementem stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego. Domki letniskowe będą spełniały definicję środka trwałego określoną w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Domki letniskowe będą budynkami trwale związane z gruntem za pomocą fundamentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne