Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2008, sygn. IBPB2/415-1144/08/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1144/08/MCZ
Czy wnioskodawca musi płacić w Polsce dwa podatki od renty polskiej i słowackiej renty wypadkowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J.D. przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 25 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania słowackiej renty wypadkowej wypłacanej osobie fizycznej mieszkającej w Polsce - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 czerwca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania słowackiej renty wypadkowej wypłacanej osobie fizycznej mieszkającej w Polsce.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca pracował w polskiej firmie, która go delegowała do firmy słowackiej. Dnia 09 lipca 2006r. uległ wypadkowi w pracy na Słowacji. Wnioskodawca był leczony w Polsce i na Słowacji. W Polsce dostał rentę zwykłą z tytułu wypadku przy pracy. W Polsce toczy się rozprawa w Sądzie Pracy odnośnie renty wypadkowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce odprowadza podatek od tej renty do Urzędu Skarbowego. Na Słowacji wnioskodawca dostał rentę wypadkową w kwocie 12407 koron słowackich (ok. 1300 zł). Słowacki organ rentowy od marca 2008r. wysyła wnioskodawcy rentę wypadkową na konto w polskim Banku. Słowacja nie pobiera żadnych podatków od przyznanej wnioskodawcy na Słowacji renty wypadkowej. Ze słowackiego Urzędu Skarbowego wnioskodawca dostał pismo informujące o zwolnieniu z podatku dochodowego przyznanej renty wypadkowej. Wnioskodawca zlecił polskiemu Bankowi odprowadzanie 19% podatku od słowackiej renty wypadkowej. Obecnie wnioskodawca dostaje ponad 1.000 zł na rękę. Jest to mała rent wypadkowa. W wypadku wnioskodawca utracił w znacznym stopniu zdrowie (wzrok), jest na rencie. Wnioskodawca otrzymał znaczny stopień niepełnosprawności (dawna pierwsza grupa inwalidzka), jest niezdolny do pracy, samodzielnej egzystencji i potrzebuje drugiej osoby (opiekuna). Ma duże wydatki na leczenie i rehabilitację. We wniosku wnioskodawca zawarł prośbę o zwolnienie go z płacenia podatku od renty słowackiej. Do wniosku załączone zostały kserokopie dokumentów dotyczących przyznanych rent oraz orzeczenie o niepełnosprawności z prośbą o ich zwrócenie po rozpatrzeniu sprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty