Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2007, sygn. 1472/DPC/415-7/07/BLG, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/DPC/415-7/07/BLG
Czy wypłatę transferową z PPE należy traktować jako wpłatę na IKE przy ustalaniu wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu zwrotu środków z IKE?
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń określonych w dziale I grupa 1 oraz 3 załącznika do ustawy z dn.22.05.2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 124, poz.1151 z późn.zm.), tj. ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Towarzystwo oferuje zarówno indywidualne jak i grupowe ubezpieczenia na życie. Z tego tytułu, na podstawie art.41 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej, zgodnie z ustawą z dn.20.04.2004r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz.1205 z późn.zm.), Towarzystwo prowadzi także indywidualne konta emerytalne (IKE), oraz pracownicze programy emerytalne (PPE), zgodnie z ustawą z dn.20.04.2004r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz.1207). Zdarzają się sytuacje, kiedy to Spółka dokonuje zwrotu środków zgromadzonych na IKE, w rozumieniu art.37 ust.1 ustawy o IKE, gdzie uprzednio została dokonana wypłata transferowa z pracowniczego programu emerytalnego, o której mowa w art.35 ust.1 pkt 3 ustawy o IKE. W tym przypadku, zdaniem Spółki, dochodem do opodatkowania oszczędzającego na IKE z tytułu zwrotu (w rozumieniu przepisów o IKE) środków zgromadzonych na tym koncie jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na IKE (podlegających zwrotowi), a sumą wpłat na IKE, przy czym przez pojęcie wpłaty należy rozumieć sumę wpłat ogółem dokonanych na IKE, w tym także przyjętą wypłatę transferową z PPE. Jak uzasadnia Spółka środki znajdujące się na indywidualnym koncie emerytalnym, będące zwrotem z tego konta, mogą pochodzić zarówno z bezpośrednich wpłat na IKE, jak i przyjętych wypłat transferowych z PPE, zgodnie bowiem z art.2 pkt 2 ustawy o IKE gromadzenie oszczędności na IKE to dokonywanie wpłat, wypłat transferowych oraz przyjmowanie wypłat transferowych, a także inwestowanie środków znajdujących się na IKE.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty