21.07.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2020 r., sygn. II FSK 1099/20

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.) Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 12 grudnia 2019 r. sygn. akt I SA/Bk 622/19 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 27 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od W. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.Wyrokiem z 12 grudnia 2019 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Bk 622/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę W. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z 27 sierpnia 2019 r. w przedmiocie odpowiedzialności członka zarządu zaległości spółki z o.o. w podatku od towarów usług za maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2015 r. oraz odsetki od tych zaległości.

2. W sprawie nie budziło wątpliwości, że spełnione zostały przesłanki pozytywne odpowiedzialności członka zarządu, wynikające z art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 poz. 613, z późn.zm.), dalej jako :"o.p.". Spór w sprawie dotyczył istnienia przesłanek egzoneracyjnych. Skarżący wywodził, zarówno w postępowaniu podatkowym, jak i przed sądem pierwszej instancji, że w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu S. spółka z o.o., której był prezesem w okresie od 16 czerwca do 9 października 2015 r., była w dobrej kondycji finansowej i nie istniały podstawy do zgłoszenia wniosku o jej upadłość. Spółka prowadziła działalność gospodarczą, miała otwarte rachunki bankowe, posiadała płynność finansową, była podatnikiem VAT, wywiązywała się z należytą starannością ze wszystkich swoich zobowiązań, ponadto przeciwko spółce w tym okresie nie toczyło się żadne postępowanie cywilne, karne ani administracyjne. Zaległości w podatku od towarów i usług były wynikiem postępowania podatkowego prowadzącego w stosunku do spółki już po odwołaniu skarżącego z funkcji prezesa zarządu. Organy podatkowe i sąd pierwszej instancji stanęli na stanowisku, że zobowiązanie w podatku od towarów i usług powstało z mocy prawa w okresie, w którym skarżący był członkiem zarządu. Późniejsze wydanie decyzji określających wysokość zobowiązań spółki w wysokości innej niż w złożonych przez spółkę deklaracjach nie ma znaczenia dla ustalenia momentu powstania zobowiązania, skoro powstaje ono z mocy prawa. Przyjęły, że spółka trwale zaprzestała płacenia swoich długów, w tym podatku od towarów i usług, jeszcze przed objęciem przez skarżącego funkcji członka zarządu. Powinien on zatem w terminie dwóch tygodni od objęcia funkcji złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, aby zwolnić się z odpowiedzialności za jej zobowiązania. W ocenie sądu pierwszej instancji postępowanie podatkowe zostało przeprowadzone prawidłowo i nie doszło do wskazanych w skardze naruszeń przepisów postępowania. Tekst zaskarżonego wyroku oraz inne powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne