09.05.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2017 r., sygn. II GSK 2121/15

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Lu 1109/14 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od L. S. na rzecz Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, wyrokiem z 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Lu 1109/14, oddalił skargę L. S. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie z dnia [...] września 2014 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W przedsiębiorstwie L. S., który prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą [...], przeprowadzono kontrolę, która obejmowała m.in. tematykę przestrzegania przez pracodawcę przepisów z zakresu transportu drogowego. Kontrolę przeprowadzono w dniach 9, 23, 25 kwietnia, 15 maja, 23 czerwca oraz 1 i 8 lipca 2014 r., a objęto nią okres od 1 stycznia 2014 r. do 27 marca 2014 r. Inspektor Pracy, po analizie przedstawionych danych dotyczących aktywności kierowców oraz zapisów na wykresówkach, wydrukach z urządzeń rejestrujących i wyjaśnień złożonych przez przedsiębiorcę stwierdził 31 naruszeń, które dotyczyły trzech kierowców: K. B., P. W. i T. W. Ogólnie rzecz ujmując naruszenia te dotyczyły: przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdów i nieodebrania w tym czasie przerw wymaganych przepisami prawa, skrócenia dziennego czasu odpoczynku, skrócenia tygodniowego czasu odpoczynku. Szczegółowy opis stwierdzonych uchybień udokumentował w protokole kontroli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne