13.10.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 października 2016 r., sygn. I FSK 335/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak (spr.), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 2100/14 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości "W." W. W. w upadłości likwidacyjnej we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Syndyka Masy Upadłości "W." W. W. w upadłości likwidacyjnej we W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 2100/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu ("WSA") uchylił skierowaną do P. K. - Syndyka Masy Upadłości "W." W. W. w upadłości likwidacyjnej w W. ("Syndyk"), interpretację indywidualną z dnia 23 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów, z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P.

Z przedstawionego przez WSA stanu sprawy wynika, iż we wniosku o wydanie interpretacji Syndyk wskazał, że pomimo ogłoszenia upadłości, firma "W." W. W. ("Upadły") nadal jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przed ogłoszeniem upadłości Upadły dokonywał zakupów towarów i usług, udokumentowanych fakturami VAT. Z uwagi na ogłoszenie upadłości likwidacyjnej nie wszystkie należności uregulowano w trybie zwykłym i pozostaną one niezaspokojone do czasu podziału funduszy masy upadłości. Syndyk został więc wezwany do złożenia korekt odliczonej kwoty podatku, wynikającej z tych faktur. Po skorygowaniu deklaracji Sędzia komisarz odmówił zezwolenia na opłacanie, jako kosztów postępowania (zobowiązań masy upadłości), należności wynikających z korekt bieżących deklaracji VAT, dokonywanych przez Syndyka w trybie art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej: "u.p.t.u.", oraz zakazał traktowania ich jako koszty postępowania. Nieściągalność wierzytelności, w rozumieniu art. 89a ust. 1a u.p.t.u., została uprawdopodobniona po 31 grudnia 2012 r. (po tym dniu upłynął 150 dzień od daty płatności określonej w umowie lub fakturze).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne