Jak od 1 stycznia 2017 r. stosować nowe przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę dla pracowników i zleceniobiorców - wyjaśnienia MRPiPS

Wprowadzenie dla zleceniobiorców i samozatrudnionych od 1 stycznia 2017 r. minimalnej stawki godzinowej nie eliminuje z obrotu prawnego nieodpłatnych umów zlecenia czy o świadczenie usług. Tego rodzaju umowy nadal mogą być zawierane nieodpłatnie, jeżeli tak wynika z ich treści. Minimalną stawkę godzinową należy jednak zapewnić (z ustawowymi wyjątkami) również temu zleceniobiorcy i jednoosobowemu przedsiębiorcy, który pozostaje ze zleceniodawcą w stosunku pracy i otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Takie stanowisko zajął resort pracy w wyjaśnieniach dla redakcji MPPiU.

ZMIANY 2017

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2017 r. nowych przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowego stosowania niektórych regulacji ustawowych. Wyjaśnień w tym zakresie, na zapytania redakcji MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, udzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 21 września 2016 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne