Jakie koszty działalności organizacji związkowej ponosi pracodawca
Pracodawca, bez względu na przebieg współpracy z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, musi na swój koszt udostępniać jej pomieszczenia i urządzenia techniczne. Ma także obowiązek pobierania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników i ich przekazywania na rachunek bankowy związku. Związane z tym dodatkowe opłaty obciążają pracodawcę.
Utrudnianie prowadzenia działalności związkowej oraz niedopełnienie obowiązku pobierania składek i ich przekazywania na rachunek organizacji związkowej jest zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności. Według ekspertów prawa pracy wskazane zachowania są przestępstwem (występkiem) zagrożonym karą grzywny od 10 do 540 stawek dziennych Stawka dzienna nie może być niższa od 10 zł ani nie może przekraczać 2000 zł. Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 33 § 1 i § 3 Kodeksu karnego). Natomiast kara ograniczenia wolności może trwać najkrócej miesiąc, a najdłużej 2 lata (art. 34 § 1 Kodeksu karnego).
Składki związkowe tylko za zgodą zatrudnionych
Pracodawca musi pobierać składki na rzecz związku z wynagrodzeń pracowników po złożeniu przez organizację związkową pisemnego wniosku w tej sprawie (art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Pobrane składki przekazuje wyłącznie na rachunek bankowy związku i ponosi koszty przelewu tych składek. Pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku przekazywania składek organizacji związkowej, tłumacząc to trudnościami technicznymi lub organizacyjnymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty