Zasiłki w regulaminie wynagradzania - praktyczne wskazówki
Pracodawca powinien określić w regulaminie wynagradzania zasady pomniejszania dodatkowych składników wynagradzania za okres niezdolności do pracy. Od zapisów w przepisach wewnętrznych zależy bowiem, czy dany składnik może być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku.
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy wchodzące w skład przychodu, od którego jest naliczana składka na ubezpieczenie chorobowe, można uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie są uwzględniane składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Chodzi o takie składniki wynagrodzenia, jak premie, nagrody czy dodatki.
Jeżeli zatem układ albo regulamin wynagradzania stanowią, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje prawo do określonego składnika wynagrodzenia, co jest równoznaczne z tym, że pracodawca wypłaca go pracownikowi za okres absencji chorobowej, to taki składnik nie powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku.
Odnosząc się do powyższego, postanowienia układowe czy regulaminowe mają istotny wpływ na ustalanie podstawy wymiaru zasiłku i powinny być one dobrze przemyślane oraz odpowiednio sprecyzowane. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy i nie jest zobowiązany do wprowadzenia regulaminu wynagradzania, to omawiane kwestie należy uregulować w umowie o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty