29.05.2013 Kadry i płace

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika powracającego z urlopu wychowawczego - praktyczna instrukcja

Pracodawca musi przyjąć do pracy pracownika powracającego po urlopie wychowawczym. Taki pracownik powinien zostać zatrudniony na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na innym równorzędnym lub takim, na którym ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Jeżeli pracownik powraca do pracy po urlopie wychowawczym, to pracodawca najczęściej musi go skierować na okresowe lub kontrolne badania lekarskie, a także na okresowe szkolenie w zakresie bhp. Długa nieobecność pracownika w pracy powoduje bowiem, że terminy tych badań i szkoleń tracą aktualność.

Krok 1. Skierowanie na badania lekarskie

Pierwszą kwestią, na którą powinien zwrócić uwagę pracodawca w sytuacji, gdy pracownikowi kończy się urlop wychowawczy, są badania profilaktyczne. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Zanim powracający z urlopu wychowawczego pracownik zostanie dopuszczony do pracy, należy ustalić, czy trzeba go skierować na badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy (w zależności od okoliczności mogą to być badania okresowe lub kontrolne), z którym pracodawca ma podpisaną umowę o profilaktycznej opiece zdrowotnej nad pracownikami. Najczęściej bowiem - po tak długiej nieobecności w pracy - okazuje się, że badania okresowe pracownika utraciły swoją ważność w czasie urlopu wychowawczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne