Wyłączenia z podstawy wymiaru składek należności z tytułu podróży służbowej i oddelegowania do pracy - jakie różnice?
Należne pracownikom świadczenia z tytułu podróży służbowych bądź czasowego wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek opłacanych za tych pracowników. Zasady wyłączeń są jednak odmienne w zależności od tego, czy pracownik został oddelegowany do pracy poza miejsce, w którym zwykle pracuje, czy świadczenia te przysługują mu z tytułu odbytej podróży służbowej.
Pracodawcy nienależący do państwowej albo samorządowej sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych odbywanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Minimalna stawka diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami nie może być jednak niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, określona dla pracowników państwowej albo samorządowej jednostki sfery budżetowej.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia za wszystkich pracowników (zarówno sfery budżetowej, jak i spoza tej sfery) dotyczy tylko kwot nieprzekraczających stawek przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowych i samorządowych jednostkach sfery budżetowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się