Jak rozliczać podróże służbowe?
Podróżą służbową jest podróż podjęta w celu wykonywania przez pracownika określonego zadania we wskazanym przez pracodawcę miejscu, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Oznacza to, że nie należy traktować jak podróży służbowej przejazdów pracowników w granicach miejscowości, w której znajduje się ich miejsce pracy.
Regulacje rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju dotyczą pracowników sfery budżetowej. Natomiast pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą swobodnie ustalać wysokość należności wypłacanych pracownikom w związku z odbywanymi przez nich podróżami służbowymi. Muszą jednak zapewnić ich wysokość na poziomie nie niższym niż określony w rozporządzeniu.
Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot wydatków związanych z tą podróżą - diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej i innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Należności te przysługują zarówno w przypadku odbywania podróży służbowej na terenie kraju, jak i poza granicami kraju, przy czym do podróży służbowej poza granicami kraju odnoszą się odrębne regulacje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się