Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem - jaki jest zakres kontroli PIP?
Duże znaczenie praktyczne mają przepisy dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. W toku kontroli inspektor pracy często stwierdza nieprawidłowości, które zazwyczaj wynikają z nieznajomości przepisów ustalających uprawnienia pracowników, a zarazem nakładających na pracodawców obowiązki.
Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem określone są w przepisach działu ósmego Kodeksu pracy. W szczególności dotyczą one ochrony kobiet w ciąży, praw pracowników będących rodzicami (urlop macierzyński, urlop wychowawczy) i obowiązków pracodawcy związanych z wykorzystywaniem przez pracowników tych uprawnień.
Ochrona pracy kobiet w ciąży
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownicy (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) i reprezentująca ją organizacja związkowa (jeżeli działa w danym zakładzie pracy) wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę. Zasada ta nie ma zastosowania do pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres próbny do 1 miesiąca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się