18.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.621.2024.2.RS

Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych zasądzonych wyrokiem sądu oraz w wyniku zawarcia ugody z bankiem.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

jest nieprawidłowe – w zakresie opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych w związku z zawartą ugodą;

jest prawidłowe – w zakresie braku opodatkowania środków pieniężnych zasądzonych przez sąd.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan pismem z 29 września 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) 2007 r. zawarł Pan z X S.A. z siedzibą we (...) umowę kredytu hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie nabycia oraz remontu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Bank udzielił kredytu w kwocie 399 598 zł nominowanego do waluty CHF wg kursu kupna walut dla CHF obowiązującego w Banku w dniu uruchomienia całości kredytu lub jego poszczególnych transz. Kredyt udzielony został na 336 miesięcy. Oprocentowanie kredytu na dzień podjęcia decyzji kredytowej wynosiło 3,70% w stosunku rocznym. Kredyt został udzielony i wypłacony w złotych polskich, jednak kapitał kredytu został zaewidencjonowany w księgach banku w walucie CHF po przeliczeniu wypłaconej kwoty złotych na franki szwajcarskie. Dokonywał Pan spłaty kredytu w złotych, jednak na poczet kapitału naliczane były one dopiero po przeliczeniu na CHF według kursu ustalonego w tabelach banku.

6 września 2011 r. został podpisany aneks do ww. umowy w części dotyczącej ubezpieczenia wkładu własnego w Y S.A. w ten sposób, że do czasu spłaty części kapitału kredytu odpowiadającego wymaganemu przez Bank wkładowi własnemu, kredytobiorca zobowiązuje się ponosić na rzecz Banku opłatę za zwiększone ryzyko Banku z tytułu brakującego wymaganego wkładu własnego za 36 miesięczne okresy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne