Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.681.2024.1.MWJ
Nieuznanie za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziałów w: • ¼ części w nieruchomości, • 1/128 części w nieruchomości, • ½ części w nieruchomości, • 1/64 części w nieruchomości oraz niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy udziałów w ww. nieruchomościach.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 12 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pana za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziałów w:
·¼ części w nieruchomości (KW nr 1),
·1/128 części w nieruchomości (KW nr 2),
·½ części w nieruchomości (KW nr 3),
·1/64 części w nieruchomości (KW nr 4)
oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy udziałów w ww. nieruchomościach.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
1.W dniu 23 stycznia 2020 r. Wnioskodawca prowadzący w tym czasie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dokonał wraz ze wspólnikiem spółki cywilnej zakupu udziałów w prawie własności nieruchomości położonej (...), dla której Sąd Rejonowy w ... VII Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w ...prowadzi księgę wieczystą .... Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego. Rep. A nr ....
Z uwagi na fakt, iż zakup obejmował jedynie udziały w opisanej powyżej nieruchomości, w akcie notarialnym złożony został wniosek o odłączenie z tej księgi wieczystej działki nr 5 o pow. 0,0987 ha i założenie dla niej nowej księgi wieczystej oraz o wpisanie w dziale II tej księgi wieczystej własności na prawach wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej na rzecz Wnioskodawcy i jego wspólnika.
Zważywszy, iż zakup ten został dokonany od osób nie będących podatnikami podatku VAT, pobrany został podatek od czynności cywilnoprawnych, a będąca podatnikiem VAT spółka cywilna, której wspólnikiem był Wnioskodawca nie miała prawa do odliczenia podatku VAT (albowiem brak było podatku naliczonego w związku z tą transakcją).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty