Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.519.2024.3.KD
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego oraz podatku od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 3 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Od 25 lipca 2019 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą w (…), jest Pani podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Przedmiotem wykonywanej działalności (zgodnie z danymi z CEiDG) są następujące czynności:
·55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
·55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie.
Natomiast przedmiot przeważającej Pani działalności (zgodnie z CEiDG) związany jest z usługami noclegowymi i jest oznaczony wg nomenklatury PKD kodem 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.
Jest Pani na dzień złożenia wniosku polskim rezydentem podatkowym, tj. podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce. Pozostaje Pani w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej nieprzerwanie od dnia zawarcia związku małżeńskiego, tj. od 26 września 1998 r.
Jak zostało wskazane, Pani działalność gospodarcza została założona 25 lipca 2019 r. Następnie, 6 sierpnia 2020 r. została zakupiona pierwsza nieruchomość położona w miejscowości (…). Nieruchomość została zakupiona w celu najmu krótkoterminowego i została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Od zakupu został odliczony podatek VAT (przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z uwagi na związek ze sprzedażą opodatkowaną). Zaznacza Pani przy tym, że przychody z najmu nigdy nie były głównym źródłem dochodów małżonków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty