26.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.415.2024.3.KK

Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Interpretacja indywidualna

stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami złożonym 18 lipca 2024 r. i 23 lipca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sprzedała Pani z mężem 4 miejsca postojowe w garażu podziemnym, które posiadaliście 3 lata. Dochód ze sprzedaży chcecie przeznaczyć na cel mieszkaniowy. Pani i mąż macie już jedno mieszkanie, ale ze względu na powiększającą się rodzinę, w zeszłym roku kupiliście od dewelopera pół bliźniaka w budowie. Posiadanego obecnie mieszkania nie planujecie na razie sprzedawać, ale obecnie jest już dla Was za małe (dwoje dzieci i trzecie z datą porodu w sierpniu). W maju 2023 r. wzięła Pani wraz z mężem kredyt budowlano-hipoteczny w Banku na 90% wartości nieruchomości (10% wkładu własnego), plus koszty wykończenia. Pozostały 2 transze do wypłacenia deweloperowi i dwie transze na wykończenie, a przeniesienie własności jest zaplanowane na listopad 2024 r. Do tego czasu spłaca Pani wraz z mężem jedynie odsetki; spłata kapitału jest zamrożona. Wprowadzacie się planowo w sierpniu/wrześniu.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że dwa miejsca postojowe kupiła Pani z mężem 9 lutego 2021 r. (akt notarialny nr …) i dwa 15 września 2021 r. (akt notarialny nr …). W obu przypadkach jest to kupno udziału części lokalu niemieszkalnego (garażu wielostanowiskowego o księdze wieczystej …) wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej z prawem do wyłącznego korzystania. Wszystkie miejsca postojowe sprzedała Pani wraz z mężem jednemu nabywcy 19 kwietnia 2024 r. (akt notarialny nr …). Sprzedany został udział w nieruchomości stanowiącej samodzielny lokal niemieszkalny - garaż wielostanowiskowy nr (…), usytuowany na kondygnacji jednego budynku nr (…), przy ulicy (…) w A. wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych nr (…). Z aktu notarialnego wynika, że była to umowa sprzedaży. Miejsca postojowe stanowiły współwłasność małżeńską. Zbycie garaży nie nastąpiło w ramach wykonywania przez Panią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne