16.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.348.2024.1.DJ

Obowiązki płatnika w związku z zawarciem polisy ubezpieczenia OC.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółdzielnia (…) (zwana dalej „Wnioskodawcą” lub „Spółdzielnią") prowadzi działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 438 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 648 z późn. zm.). Spółdzielnia zajmuje się głównie zarządzaniem nieruchomościami o charakterze mieszkalnym, a jej członkami są osoby uprawnione do lokali w zasobach Spółdzielni.

Spółdzielnia zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia (…), tj. ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów Spółdzielni (zwanego dalej „ubezpieczeniem OC"). Umowa ma zostać zawarta na czas określony i ma mieć charakter bezimienny. Oznacza to, że krąg osób ubezpieczonych nie będzie skonkretyzowany przez wskazanie ich imienia i nazwiska. Ubezpieczeniem mają być objęte co do zasady wszystkie osoby, które w okresie ubezpieczenia były, są lub zostaną członkiem zarządu, rady nadzorczej, prokurentem lub głównym księgowym Spółdzielni. Ubezpieczenie ukierunkowane jest na zdarzenia będące następstwem wykonywania czynności tylko w związku z wypełnianiem przez daną osobę funkcji członka organu Spółdzielni lub inne wymienionej powyżej.

Zarząd jest organem Spółdzielni, który kieruje jej działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz. Do jego kompetencji należą wszystkie sprawy niezastrzeżone przepisami prawa lub postanowieniami statutu do właściwości innych organów. Obecnie Zarząd Spółdzielni składa się z (…) osób, które są zatrudnione na umowę o pracę, przy czym Statut stanowi, że Zarząd może składać się z maksymalnie (…) osób. Oświadczenia woli za Spółdzielnię, zgodnie z KRS, mogą składać (…). Tryb obradowania i podejmowania uchwał oraz inne sprawy organizacyjne określa regulamin Zarządu uchwalony przez Radę Nadzorczą. Zakres obowiązków, uprawnień i tym samym odpowiedzialności każdego członka Zarządu może się różnić. Zgodnie ze Statutem Spółdzielni członkowie Zarządu są wybierani i odwoływani przez Radę Nadzorczą, a w określonych przypadkach mogą też zostać odwołani przez Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni. Możliwa jest też rezygnacja z funkcji członka Zarządu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne