25.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.65.2024.2.KS

Zwolnienie od podatku usług masażu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 24 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku usług masażu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

O. I. (dalej jako „Wnioskodawczyni”) jest obywatelką Ukrainy, która przybyła do Polski w czerwcu 2022 r. w związku z agresją wojenną Rosji na Ukrainę. Wnioskodawczyni przebywa obecnie w sposób stały w Polsce, gdzie otworzyła własną praktykę kosmetologa prowadząc w tym zakresie jednoosobową działalność gospodarczą.

Pomimo, że Wnioskodawczyni posiada uprawnienia kosmetologa, z których obecnie korzysta, przebywając w Ukrainie prowadziła praktykę z zakresu masażu leczniczego, która była jej głównym źródłem zarobkowania.

Wnioskodawczyni zajmowała się przeprowadzaniem zabiegów masażu leczniczego całego ciała, jednak szczególnie wyspecjalizowała się w masażu leczniczym głowy i twarzy, szyi oraz karku i ramion. Biorąc pod uwagę fakt, iż Wnioskodawczyni poznała już podstawy języka polskiego i w miarę płynnie posługuje się tym językiem chciałaby wrócić do praktykowania masażu leczniczego i rozpocząć działalność w tym zakresie w Polsce.

Zapytanie interpretacyjne składane jest w związku z wątpliwościami Wnioskodawczyni co do zasad opodatkowania podatkiem VAT usług masażu leczniczego, które chciałaby świadczyć.

W pierwszej kolejności Wnioskodawczyni chciałaby wskazać, że posiada dyplom ukończenia (…) Zawodowej Szkoły Medycznej, której polskim odpowiednikiem jest zawodowe technikum medyczne, w specjalizacji felczer. Wnioskodawczyni posiada więc średnie wykształcenie medyczne oraz kilkuletnią praktykę w zawodzie felczera. Program ukończonej przez Wnioskodawczynię średniej szkoły medycznej obejmował zarówno przedmioty o charakterze wiedzy ogólnej, jak i przedmioty zawodowe, takie jak na przykład: fizyka, chemia, biologia, język łaciński, anatomia, fizjologia, mikrobiologia, anatomia patologiczna i fizjologia patologiczna, farmakologia, higiena, higiena społeczna i organizacja ochrony zdrowia, choroby wewnętrzne i opieka nad chorymi, chirurgia, położnictwo i ginekologia, choroby dziecięce, epidemiologia, choroby zakaźne, choroby skórne i weneryczne, choroby neurologiczne i psychiczne, choroby oczu, choroby zębów i jamy ustnej, choroby uszu, gardła i nosa, fizjoterapia, masaż i lecznicze ćwiczenia fizyczne, podstawy psychologii medycznej, etyki i deontologii, podstawy reanimatologii i anestezjologii, przysposobienie wojskowe medyczne, przysposobienie obronne, ochrona pracy i techniki bezpieczeństwa oraz przedmioty w ramach specjalizacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne