Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.146.2024.1.AW
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dzierżawy obwodów łowieckich.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dzierżawy obwodów łowieckich.
Uzupełnili go Państwo pismem z 22 kwietnia 2024 r. (wpływ 22 kwietnia 2024 r.) poprzez przesłanie prawidłowo podpisanego wniosku przez osobę upoważnioną.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie przedstawionego w piśmie z 22 kwietnia 2024 r.)
Podstawową formą gospodarki łowieckiej, realizowanej przez Koła (...) jest dzierżawa obwodów łowieckich. Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2023 r. poz. 1082), Starosta działając z ramienia Powiatu wykonuje zadanie z zakresu administracji rządowej wydzierżawiając polne obwody łowieckie.
Zgodnie z zawartymi umowami, oraz na zasadach określonych w ww. ustawie, a także w oparciu i zgodnie z rocznym planem łowieckim i wieloletnim łowieckim planem hodowlanym (art. 8 ust 1 i 2 ustawy Prawo Łowieckie), Koła (...) zobowiązane są do prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej prowadzonej w obwodach łowieckich. Koła (...) prowadzą gospodarkę łowiecką poprzez hodowlę i pozyskiwanie zwierzyny, która następnie jest przedmiotem sprzedaży.
Wysokość czynszu dzierżawnego ustalana jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 października 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną (Dz. U. poz. 2085). Naliczając czynsz dzierżawny uwzględnia się powierzchnię gruntów stanowiących obwód łowiecki oraz równowartość pieniężną żyta ogłaszaną dla podatku rolnego i ustalaną kategorię obwodu łowieckiego. Koła (...) wpłacają czynsz dzierżawny za wydzierżawiony obwód łowiecki Staroście, który zobowiązany jest go rozliczyć (praktycznie przekazać), nadleśnictwom i gminom według zasad określonych w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy Prawo łowieckie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty