Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.78.2024.2.AP
Występowanie Sprzedawców jako podatników VAT przy sprzedaży Nieruchomości, możliwość zwolnienia transakcji sprzedaży Nieruchomości z podatku VAT oraz przysługiwanie prawa do odliczenia VAT od wydatków na nabycie Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie:
- możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży Nieruchomości (udziałów w Nieruchomości),
- przysługiwania prawa do odliczenia VAT od wydatków na nabycie Nieruchomości (udziałów w Nieruchomości)
oraz nieprawidłowe w zakresie:
- występowania Sprzedawców jako podatników VAT w związku ze sprzedażą Nieruchomości (udziałów w Nieruchomości).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 lutego 2024 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek z dnia 13 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy występowania Sprzedawców jako podatników VAT przy sprzedaży Nieruchomości (udziałów w Nieruchomości), możliwości zwolnienia transakcji sprzedaży Nieruchomości (udziałów w Nieruchomości) z podatku VAT oraz przysługiwania prawa do odliczenia VAT od wydatków na nabycie Nieruchomości (udziałów w Nieruchomości). Uzupełnili go Państwo pismem z dnia 13 lutego 2024 r. (wpływ pisma 13 lutego 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 kwietnia 2024 r. (wpływ 15 kwietnia 2024 r.).
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 8 stycznia 2024 r. (…) został złożony do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji ORD-WS przez Pana M.S. zamieszkałego w (…) przy ul. (…), NIP: (…), dotyczący opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości. Przedmiotem sprzedaży ma być nieruchomość położona w (…) przy ulicy (…) stanowiąca działkę nr 1 o pow. 60.900 m, zabudowana częściowo budynkami magazynowymi i objęta księgą wieczystą (…) (Nieruchomość), która stanowi przedmiot współwłasności czworga rodzeństwa, spośród których dwóch braci – D. i M. dysponują udziałami w wysokości po (…) części, zaś dwójka sióstr – S. i E. dysponują udziałami w wysokości po (…) części (dalej zwani – łącznie – „Współwłaścicielami” lub „Sprzedającymi”). Nieruchomość została nabyta przez Współwłaścicieli mocą umowy darowizny z 22 grudnia 2008 roku dokonaną przez rodziców na rzecz swoich dzieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty