Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.969.2023.1.AKR
Skutki podatkowe otrzymywania świadczenia wdowiego z USA.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 27 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani polską obywatelką na stałe zamieszkałą w Polsce i tutaj rozliczającą się z podatków. Przez wiele lat mąż Pani …, który zmarł w 2010 r., pracował w USA. Po śmierci męża otrzymała Pani rentę rodzinną z KRUS-u oraz świadczenie wdowie, które zostało Pani przyznane 8 kwietnia 2013 r. przez Social Security Administration na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w USA. Posiada Pani decyzję z Social Security Administration o przyznaniu świadczenia wdowiego (widows benefits) z 8 kwietnia 2013 r.
W związku z powyższym, po śmierci męża pobiera Pani rentę rodzinną z KRUS-u od maja 2010 r. oraz od kwietnia 2013 r. świadczenie wdowie z USA.
Social Security Administration wypłaca Pani świadczenie wdowie, którego kwota stanowi 85% całkowitego świadczenia i podlega w USA opodatkowaniu federalnym podatkiem dochodowym w stawce 30%. W praktyce, oznacza to automatyczne potrącanie 25,5% całkowitej kwoty świadczenia od każdej comiesięcznej wypłaty. Podatek ten jest potrącany z uwagi na polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania w Polsce (poza USA).
Kwota świadczenia wdowiego po potrąceniu podatku w USA jest przekazywana na konto w Banku … w Polsce. Dodatkowo, bank co miesiąc potrąca składkę zdrowotną w wysokości 9% na Narodowy Fundusz Zdrowia. Bank w Polsce na podstawie zaświadczenia z Konsulatu Generalnego USA w … o potrącanym podatku w USA nie potrąca składek na podatek. Bank natomiast wystawia corocznie PIT-11. W rozliczeniu podatkowym PIT-11 od 2014 r., bank umieszcza kwotę świadczenia wdowiego w rubryce nr 52 „dochód zwolniony od podatku”. PIT-11 jest również przesyłany przez bank do urzędu skarbowego i w związku z tym, przy rozliczeniu PIT-36 za 2022 r. system naliczył Pani dopłatę podatku, do której rozliczenia ma Pani wątpliwości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty