Wyrok SN z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II CSKP 1238/22
miana nazwy produktu w umowie nie zwalnia z obowiązków wynikających z umowy o współpracy handlowej, a naruszenia umowne mogą skutkować żądaniem zapłaty kary umownej, jednakże konieczne jest jasne określenie podstaw i wysokości kary umownej oraz precyzyjna identyfikacja naruszonych postanowień umowy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)
SSN Maciej Kowalski (sprawozdawca)
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 31 maja 2023 r. w Warszawie,
skargi kasacyjnej M. S.
od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z 28 sierpnia 2020 r., I AGa 104/20,
w sprawie z powództwa M. S.
przeciwko A. K.
o zapłatę,
uchyla zaskarżony wyrok w punktach 1 i 3 i sprawę w tym zakresie przekazuje Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 23 grudnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Opolu utrzymał w mocy nakaz zapłaty Sądu Okręgowego w Opolu z 7 stycznia 2019 r., którym nakazano pozwanej A. K., aby zapłaciła M. S. 237 524,40 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.
Sąd Okręgowy ustalił, że 30 września 2014 r. strony zawarły umowę, w której powód zobowiązał się produkować materiały paszowe i mieszanki paszowe, których sprzedaż oraz dystrybucja odbywać się miały wyłącznie za pośrednictwem pozwanej. Ceny odsprzedaży produktów miały być ustalane przez pozwaną po konsultacjach z powodem na podstawie przedstawionych przez niego uzasadnionych kosztów wytworzenia i opakowania produktów z uwzględnieniem narzutu. Ustalono, że za każdą umowę zawartą przez producenta z pominięciem pozwanej powód zobowiązał się zapłacić karę umowną w wysokości stanowiącej równowartość różnicy pomiędzy ceną a ceną bazową produktów zbytych na jej podstawie”; w przypadku natomiast naruszenia przez którąkolwiek stronę postanowień dotyczących przedstawienia dokumentacji księgowej, naruszenia tajemnicy oraz zakazu konkurencji strona ta będzie zobowiązana do zapłaty drugiej stronie kary umownej w wysokości 250 000 zł. Wszelkie uzupełnienia bądź zmiany umowy wymagały formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty