25.10.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 października 2023 r., sygn. II CSKP 1591/22

W sprawach dotyczących odpowiedzialności spedytora za szkodę wynikającą z utraty towaru w ramach umowy spedycji, sąd powinien brać pod uwagę charakter prawny stosunku prawnego między spedytorem a zleceniodawcą, w tym warunki umowne określające walutę rozliczeń oraz ograniczenia odpowiedzialności odszkodowawczej określone w Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych. Roszczenia o zapłatę odszkodowania powinny być dochodzone w walucie określonej w umowie spedycji, a odpowiedzialność spedytora może być ograniczona do wartości określonej w Ogólnych Warunkach Spedycyjnych, co ma bezpośredni wpływ na kwotę zasądzanego odszkodowania.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący)

‎SSN Mariusz Załucki (sprawozdawca)

‎SSN Dariusz Pawłyszcze

po rozpoznaniu na rozprawie 25 października 2023 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej E. w K. (Republika Czeska)
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
‎z 12 marca 2021 r., V AGa 360/19,
‎w sprawie z powództwa T. spółki akcyjnej w W.
‎przeciwko E. w K. (Republika Czeska)
‎o zapłatę,

1. uchyla zaskarżony wyrok:

- w pkt 1 tiret drugie w całości,

- w pkt 3 w całości,

i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

Pozwem z 28 czerwca 2012 r. powódka – T. S.A. w Warszawie wniosła o zasądzenie solidarnie od pozwanych ESA s.r.o. w K. (Republika Czeska) oraz M. kft w B. (Węgry) kwoty 1 192 172,62 zł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wytoczenia powództwa do dnia zapłaty jako roszczenie regresowe w związku z wypłatą odszkodowania na rzecz K. S.A. w L. za utratę towaru podczas realizacji umowy spedycji. ‎W piśmie procesowym z 30 listopada 2015 r. powódka zgłosiła powództwo ewentualne zasądzenia od pozwanych kwoty 302 098,83 euro.

 Wyrokiem z 29 grudnia 2016 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił powództwo wobec obydwu pozwanych oraz rozstrzygnął o kosztach procesu. Na skutek apelacji powódki, wyrokiem z 27 grudnia 2017 r., Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego. Od tego wyroku powódka wniosła skargę kasacyjną. Wyrokiem z 27 sierpnia 2019 r., sygn. akt V CSK 191/18, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego części w stosunku do pozwanej E. s.r.o. i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania. Oddalił zaś skargę kasacyjną w stosunku do drugiego pozwanego.

 Po ponownym rozpoznaniu sprawy, zaskarżonym w niniejszej sprawie wyrokiem z 12 marca 2021 r., Sąd Apelacyjny zmienił w/w wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach w ten sposób, że w pkt 1, w części orzekającej o powództwie przeciwko E. s.r.o. w K. zasądził od pozwanej E. s.r.o. w K. na rzecz powódki kwotę 435 930,00 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie i oddalił powództwo w pozostałej części, zaś w pkt 2 rozstrzygnął o kosztach procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne