24.02.2022

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. II OSK 642/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia del. WSA Tomasz Stawecki Protokolant: starszy asystent sędziego Piotr Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 401/18 w sprawie ze skargi Z. M. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków [...] z dnia [...] czerwca 2017 r., nr [...], 2. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz Z. M. kwotę 1140 (jeden tysiąc sto czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 10 września 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 401/18, oddalił skargę Zb. M. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z [...] listopada 2017r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Pismem z 14 czerwca 2017 r. Wójt Gminy [...] wniósł do [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uzgodnienie w trybie art. 53 ust. 4 pkt 2 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017r., poz. 1073, dalej: u.p.z.p.), projektu decyzji ustalającej na wniosek Z. M. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego na maszyny rolnicze, w ramach zabudowy zagrodowej, na działce nr [...] [...] obręb O., gm. O.

Postanowieniem z [...] czerwca 2017 r. [...] Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia przedłożonego projektu. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że realizacja budynku w tylnej części dawnej parceli, stanowiącej tradycyjnie obszar wolny od zabudowy przeznaczony na zieleń i uprawy, przyczyniłaby się do zatarcia czytelnego schematu zagospodarowania działek w układzie ruralistycznym O., wywodzącego się z końca XIX i początku XX w. Inwestycja naruszyłaby podziały funkcjonalne i zakłócałaby relacje przestrzenne, wprowadzając chaos i niepożądane rozproszenie zabudowy. Działanie takie, w ocenie Konserwatora godzi w kompozycję przestrzenną układu i walory ekspozycyjne sylwety wsi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne