26.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.693.2023.2.KP

Skutki podatkowe wypłaty zysku na rzecz wspólnika spółki jawnej w formie rzeczowej (datio in solutum).

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania przychodu tytułem wypłaty zysku na rzecz wspólnika spółki jawnej w formie rzeczowej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem (wpływ 8 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 2001 r. jako wspólnik A Spółki Jawnej z siedzibą w B (dalej jako „spółka”).

Przedmiotem działalności gospodarczej spółki są m.in.: (...), gdzie indziej niesklasyfikowane, działalność w zakresie architektury. Kody PKD prowadzonej działalności zgodnie z umową spółki to: (...).

Wspólnikami spółki są trzy osoby fizyczne. Zgodnie z umową spółki uczestniczą one kolejno w zyskach i stratach w udziale 50% i po 25%, przy czym 50% udział w zyskach i stratach spółki przypada Panu. Pierwotnie - tj. na mocy umowy spółki z dnia (...) marca 2001 r. spółkę tworzyło dwóch wspólników, których udziały w zyskach i stratach były równe (po 50%). Na mocy zmiany umowy spółki z dnia (...) maja 2022 r., do spółki dołączył trzeci wspólnik, przez co udziały w zyskach i stratach uległy zmianie. Przy Panu pozostało 50% udziałów w zyskach i stratach, a pozostali dwaj wspólnicy partycypują w nich w zakresie 25% każdy. Wszyscy wspólnicy podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka jest jednocześnie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Dnia (...) marca 2011 roku spółka nabyła od osób fizycznych zabudowaną nieruchomość gruntową, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (...). Po wyburzeniu budynku znajdującego się na nieruchomości, Spółka wybudowała na nim nowy budynek mieszkalny. Budowa była finansowana w całości ze środków bieżących spółki, bez udziału kredytów i pożyczek osób trzecich. Nieruchomość nabyta (...) marca 2011 r. została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki. Budynek wzniesiony przez spółkę na nieruchomości został oddany do użytku w roku 2022.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne