Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.818.2023.1.KF
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki hipotecznej (zaniechanie poboru podatku).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:
(…);
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…)
Opis zdarzenia przyszłego
17 września 2008 r. zawarli Państwo umowę nr (…) nazwaną „pożyczką hipoteczną dla osób fizycznych (…) waloryzowaną kursem CHF”. Umowa ta została nazwana umową pożyczki, ale de facto stanowiła umowę kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem CHF.
Kwota kredytu hipotecznego wynosiła (…) zł. Okres kredytowania ustalono na 160 miesięcy, tj. od 17 września 2008 r. do 28 grudnia 2021 r. Przedmiot zabezpieczenia kredytu na rzecz Banku stanowiła hipoteka na nieruchomości położonej (…).
Kredyt został zaciągnięty w celu remontu domu jednorodzinnego położonego (…), rozbudowy siedliska i zakupienia dodatkowych gruntów rolnych. Cele te były wskazywane we wniosku kredytowym, a w § 13 ust. 1 ppkt 1 ustalono, że wypłacona kwota ma zostać wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem kredytu. Kredytobiorcy nie mieli zatem swobody w dysponowaniu udostępnioną kwotą kapitału.
Ww. kredyt hipoteczny był jedynym na cele mieszkaniowe. Nie korzystali Państwo z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu innego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację inwestycji.
W związku z abuzywnością części postanowień umowy, na wniosek kredytobiorców przeprowadzono mediację przed Komisją Nadzoru Finansowego. Strony doszły do porozumienia i 14 lipca 2023 r. podpisały ugodę, na mocy której Bank zwolnił Państwa z długu w kwocie (…) PLN, a zwolnienie z długu zostało przyjęte (§ 1 pkt 4 Ugody). W § 1 pkt 12 kredytobiorcy przyjęli do wiadomości, że w wyniku zwolnienia z długu (umorzenia), w odniesieniu do kwoty wskazanej w § 1 ust 4 Ugody, po ich stronie powstał przychód, a w związku z tym Bank ma obowiązek informacyjny (musi wystawić informację PIT-11 zgodnie z właściwymi przepisami prawa).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty