Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.195.2023.1.NS
Uznanie planowanej dostawy Nieruchomości przez Gminę na rzecz Dzierżawcy za czynności podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od tego podatku oraz ustalenia podstawy opodatkowania planowanej dostawy Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
‒uznania planowanej dostawy Nieruchomości przez Gminę na rzecz Dzierżawcy za czynności podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od tego podatku;
‒ustalenia podstawy opodatkowania planowanej dostawy Nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (dalej: Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Gmina jest właścicielem nieruchomości nr 1, położonej w (…), przy ul. (…), objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jako teren przeznaczony pod usługi turystyczne przyplażowe (inne tereny zabudowane). Nieruchomość została nabyta przez Gminę w latach 90, w drodze decyzji Wojewody.
Część Nieruchomości (część działki nr 1) od 1 stycznia 2010 r. jest przedmiotem odpłatnej dzierżawy na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego działalność gastronomiczno -hotelową (dalej: Dzierżawca). Przedmiot dzierżawy został oddany w dzierżawę jako grunt niezabudowany. Czynsz z tytułu dzierżawy podlega opodatkowaniu VAT i jest ujmowany przez Gminę w prowadzonej dla celów VAT ewidencji.
Zgodnie z treścią zawartej umowy dzierżawy (dalej: Umowa), Gmina zobowiązała się do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, którym była objęta działka nr 1 w taki sposób, aby umożliwić Dzierżawcy posadowienie z własnych środków obiektu gastronomiczno-hotelowego z zapleczem socjalnym, technicznym i handlowym oraz odpowiednią infrastrukturą techniczną. Umowa została zawarta na okres 30 lat, jednocześnie w przypadku rozwiązania jej przed upływem okresu na jaki została zawarta, z przyczyn leżących po stronie Wydzierżawiającego (Gminy), Dzierżawca będzie uprawiony do żądania zwrotu nakładów jakie poczynił na przedmiot dzierżawy (grunt). W przypadku sprzedaży dzierżawionej części działki nr 1 na rzecz Dzierżawcy nakłady zostaną odliczone od ceny sprzedaży. Jednocześnie, zgodnie z §7 ust. 4 Umowy, po rozwiązaniu Umowy przed upływem okresu na jaki została zawarta lub na skutek wykupu przez Dzierżawcę, Gmina będzie zobowiązana do zwrotu nakładów dzierżawcy, na podstawie przedstawionego przez Dzierżawcę pisemnego zestawienia kosztów takich nakładów lub ich części poniesionych przez Dzierżawcę, w terminie min. 6 miesięcy od dnia przedstawienia Gminie takiego zestawienia i wezwania do zapłaty. Ewentualny spór co do wartości nakładów zostanie rozstrzygnięty przez niezależnego, uprawnionego rzeczoznawcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty