Czy zmiana warunków płacowych w trakcie choroby pracownika wymaga złożenia mu wypowiedzenia zmieniającego
PROBLEM
Nasz pracownik jest długotrwale niezdolny do pracy (obecnie przez ponad 10 miesięcy i będzie nieobecny przynajmniej przez kolejne 3 miesiące). W okresie tej absencji miały miejsce zmiany w wynagrodzeniach pracowników związane ze zmianą polityki firmy w tym zakresie, w tym ze zmianą regulaminu wynagradzania i premiowania. Czy pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu choroby powinniśmy przesłać dokumenty związane ze zmianami w obowiązującej u nas polityce wynagrodzeń? Czy gdyby zmiany okazały się dla pracownika niekorzystne, powinniśmy przesłać mu wypowiedzenie zmieniające?
RADA
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiadomić nieobecnego pracownika o zmianach, jakie nastąpiły w Państwa firmie w zakresie polityki wynagrodzeń. Natomiast złożenie pracownikowi podczas absencji chorobowej wypowiedzenia zmieniającego, jeśli w wyniku tych zmian jego warunki wynagradzania uległy pogorszeniu, jest niedopuszczalne. W tej sytuacji mogą Państwo zaproponować pracownikowi porozumienie zmieniające, przy czym jego skuteczność będzie zależała od wyrażenia na nie zgody przez pracownika. Jeżeli zmiany będą korzystniejsze od dotychczasowych, wejdą w życie od dnia objęcia nimi pozostałych pracowników, a należy je stosować wraz z powrotem pracownika do pracy po okresie choroby. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Wejście w życie regulaminu wynagradzania, czy to nowego, czy zmienionego, oznacza konieczność automatycznego stosowania wobec pracowników tych postanowień regulaminu, które są dla nich korzystniejsze od dotychczasowych regulacji umów o pracę. Natomiast wprowadzenie do umowy o pracę postanowień mniej korzystnych wymaga zgody pracownika na propozycje pracodawcy zmiany ...