Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.218.2023.1.JK
Powstanie przychodu po stronie darującego udziały w spółce.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1 w związku z czy rozpatrywanie Pana stanowiska w odniesieniu do pozostałych pytań nie jest celowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 9 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Niniejszy wniosek obejmuje zdarzenie przyszłe polegające na zawarciu umowy darowizny części udziałów przysługujących jedynemu wspólnikowi Spółki (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy (…) pod numerem KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…) (dalej: Spółka) przez Wnioskodawcę na rzecz jego zstępnego (syna).
Wartość darowanych udziałów nie przekroczy równowartości kwoty 400 000 euro.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotem działalności Spółki jest:
20.42.Z. PRODUKCJA WYROBÓW KOSMETYCZNYCH I TOALETOWYCH
20.41.Z. PRODUKCJA MYDŁA I DETERGENTÓW, ŚRODKÓW MYJĄCYCH I CZYSZCZĄCYCH
46.45.Z. SPRZEDAŻ HURTOWA PERFUM I KOSMETYKÓW
47.75.Z. SPRZEDAŻ DETALICZNA KOSMETYKÓW I ARTYKUŁÓW TOALETOWYCH PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH
Powyższe w pełni odpowiada rzeczywistemu stanowi faktycznemu.
Wskazana wyżej Spółka została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu (…) r.
Rok obrotowy w ww. Spółce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka jest zobowiązana do sporządzenia bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości.
Spółka nie jest podmiotem rozpoczynającym działalność, natomiast jest podmiotem kontynuującym działalność gospodarczą. Na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio nie stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości nie przekraczała 10 000 000 zł albo równowartości tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatnie dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 2b pkt 6, oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, nie stanowiły co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty