11.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.227.2023.1.MBN

Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego wraz komórką lokatorską, miejscem parkingowym i udziałem w gruncie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 20 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek sygnowany datą 21 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego wraz komórką lokatorską, miejscem parkingowym i udziałem w gruncie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych

Jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej dwóch osób fizycznych (dalej jako Spółka).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży nieruchomości i wynajmu. Spółka zakupiła w 2015 r. grunt budowlany (wspólnicy zakupili, wskazując w akcie, że nabywają z majątku spółki pod numerem NIP spółki i na rzecz Spółki).

Na zakupionym w 2015 roku gruncie Spółka wybudowała budynek mieszkalny z lokalami mieszkalnymi. Lokale te zostały wprowadzone jako środki trwałe do majątku spółki po wybudowaniu oraz były wynajmowane przez okres nawet dwóch lat.

W związku z zainteresowaniem lokatorów wykupem tych mieszkań Spółka rozpoczęła ich sprzedaż w roku 2022 i planowane są sprzedaże na 2023 r. Każdorazowo Spółka rozpoznawała sprzedaż jako zbycie środków trwałych w postaci lokali mieszkalnych, a każdy z tych lokali stanowił odrębny środek trwały.

Oprócz lokalu mieszkalnego w akcie sprzedaży mogło znaleźć się również miejsce parkingowe ulokowane na zewnątrz budynku, wyodrębnione i przeznaczone wyłącznie do parkowania dla nabywcy lokalu, jak i komórka piwniczna (lokatorska), które to łącznie stanowiły jeden środek trwały.

Spółka w roku 2022 osiągała również inne przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak np. przychody z tytułu najmu. Suma przychodów niebędących sprzedażą lokali mieszkalnych stanowiących środki trwałe nie przekroczyła równowartości 2 mln EUR − limitu zobowiązującego do zmiany ewidencji w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Natomiast doliczając przychody z tytułu zbycia lokali mieszkalnych stanowiących środki trwałe, limit ten został przekroczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne