Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.20.2023.3.DA
Podleganie obowiązkowi podatkowemu oraz możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podlegania obowiązkowi podatkowemu jest prawidłowe oraz w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 stycznia 2023 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podlegania obowiązkowi podatkowemu oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 21 marca 2023 r. oraz pismem złożonym 13 kwietnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Posiada Pani obywatelstwo polskie, a od 1984 r. również obywatelstwo brytyjskie (Certificate of registration as a British Citizen); aktualny paszport brytyjski ważny do 2029 r.
Przebywała Pani i mieszkała okresowo zarówno w Wielkiej Brytanii (głównie … i …), jak i w Polsce (…).
Otrzymuje Pani dwa świadczenia emerytalne uzyskane w Wielkiej Brytanii:
1)od grudnia 2006 r. - świadczenie emerytalne (po Pani mężu) z brytyjskiego pracowniczego programu emerytalnego „Simens Benefits Scheme”,
2)od 6 lipca 2017 r. - emeryturę „State Pension”.
Oba ww. świadczenia emerytalne otrzymywała Pani w Wielkiej Brytanii w funtach brytyjskich na osobisty rachunek w banku w Wielkiej Brytanii. Podlegały one rokrocznie tam opodatkowaniu według reguł prawa brytyjskiego.
W październiku 2020 r., w związku z planowanym zamiarem zmiany miejsca zamieszkania z Wielkiej Brytanii na Polskę, zwróciła się Pani do „The Pension Service” (organ emerytalno -rentowy) z prośbą o przesyłanie swojej emerytury „State Pension” na posiadane konto walutowe w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty