Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.61.2023.2.MW
Konieczność prowadzenie ksiąg rachunkowych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 20 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 28 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca JJ (Zainteresowany) jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zainteresowany jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Na dzień złożenia wniosku pozostaje w związku małżeńskim.
Pani EE, żona Wnioskodawcy jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT, nie prowadzi odrębnego gospodarstwa rolnego ani pozarolniczej działalności gospodarczej oraz nie jest podatnikiem podatku VAT.
W małżeństwie JJ i EE obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej.
Od 1996 r. prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, stanowiące majątek wspólny współmałżonków (dalej również jako: „Rodzinne Gospodarstwo Rolne”) zgodnie z art. 5 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1362 z późn. zm., dalej: „ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego”).
Łączna powierzchnia Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego nie przekracza 300 ha.
Zainteresowany jest podatnikiem podatku VAT czynnym. Współwłaścicielka (żona Zainteresowanego) od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności w ramach Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego na podatek VAT oraz wybrała Zainteresowanego jako podatnika podatku VAT (VAT-R od 28.02.2005 r. rezygnacja ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3). W związku z tym, podatnikiem podatku VAT jest jedynie Zainteresowany, zgodnie z art. 15 ust. 4 w związku z art. 96 ust. 2 ustawy o VAT. Zainteresowany wykonuje wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty