Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.574.2022.1.WH
Świadczone przez Panią usługi wygłaszania wykładów i referatów na rzecz lekarzy, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG z zakresami działalności 86.22.Z Praktyka Lekarska Specjalistyczna oraz 72.19.Z Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.
Jest Pani zarejestrowana jako czynnik podatnik podatku VAT. Nie jest Pani objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, nie posiada Pani też akredytacji, o której mowa w tych przepisach. Nie posiada Pani statusu uczelni czy też jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk oraz instytutu badawczego. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oprócz usług w zakresie opieki medycznej nad pacjentami (zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm. - dalej u.p.t.u.) świadczone są usługi na podstawie umów zawieranych z firmami działającymi w obszarze medycyny, usługi przygotowania i wygłoszenia referatów na konferencjach, szkoleniach, sympozjach itp. dla lekarzy. Są to usługi w zakresie kształcenia i wychowania. W trakcie tych szkoleń prezentowane są zastosowania nowych leków lub procedur klinicznych. W zakresie tych usług opiera się Pani na swojej wiedzy medycznej i naukowej i występuje jako twórca często przekazując firmie zlecającej prawa autorskie. Wykłady i referaty mają charakter naukowy i służą do pogłębiania wiedzy lekarzy na różnym poziomie kwalifikacji zawodowych. Wygłaszane referaty / wykłady dotyczą wyłącznie tematów z zakresu medycyny, które poszerzają i uzupełniają wiedzę medyczną uczestniczących w nich osób, stanowią więc, w Pani opinii, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. W trakcie wykładów, są prezentowane, omawiane i wyjaśniane dla głębszego zrozumienia treści związane z metodami diagnozowania i leczenia pacjentów. Przyczynia się to do poszerzenia wiedzy fachowej uczestników wydarzeń. Ugruntowują one i aktualizują wiedzę zgodnie z najnowszymi zaleceniami towarzystw naukowych. Tematyka wykładów dotyczy wyłącznie poszerzania wiedzy personelu medycznego w zakresie świadczonych przez nich usług medycznych, opieki nad pacjentem, ochrony i profilaktyki zdrowia. Prowadzone wykłady nie są finansowane ze środków publicznych. Usługi świadczone przez Panią, kierowane dla szeroko rozumianej kadry medycznej. Odbywają się z obowiązku podnoszenia kwalifikacji medyków co wynika z art. 18 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz z art. 56 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Obowiązek taki może wynikać również z umowy o pracę oraz z autonomicznych źródeł prawa pracy, np. z układów pracy. Warunki prowadzenia kształcenia w zakresie ustawicznego rozwoju zawodowego definiuje art. 19 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty