Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.708.2024.1.APR
W ramach zawartej Umowy w zakresie marketingu i rozwoju będą Państwo świadczyli usługi na rzecz TU za wynagrodzeniem w postaci okresowych płatności dokonywanych przez TU na Państwa rzecz. Tym samym, dostawy/usługi te będą stanowiły czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu VAT.
Istota problemu
Głównym zagadnieniem prawnym była kwestia opodatkowania podatkiem VAT okresowych płatności dokonywanych przez TU na rzecz spółki A z tytułu tzw. Udziału TU. Istniała wątpliwość, czy płatności te można uznać za wynagrodzenie za odpłatne dostawy towarów lub świadczenia usług, co determinuje ewentualne opodatkowanie zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, interpretując przepisy ustawy o VAT. Organ stwierdził, że płatności dokonywane przez TU na rzecz A z tytułu Udziału TU mają charakter wynagrodzenia za usługi świadczone w ramach współpracy przy marketingu i rozwoju. Opierał się on na istnieniu relacji zobowiązaniowej wynikającej z umowy pomiędzy stronami, która definiuje dokładne zasady działań oraz kontrolę ich realizacji przez TU. Organ doszedł do wniosku, że te okresowe płatności pozostają w bezpośrednim związku ze świadczeniami na rzecz TU i powinny być traktowane jako odpłatne świadczenie usług, a więc podlegają opodatkowaniu VAT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych okresowych płatności dokonywanych przez TU na Państwa rzecz z tytułu Udziału TU. Treść wniosku jest następująca:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
