Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.16.2023.1.TR
Renta, o której mowa w art. 444 Kodeksu cywilnego jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem spełnia przesłanki wymienione w tym przepisie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 8 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu (...) maja 2014 r. doszło do wypadku komunikacyjnego – sprawca zdarzenia kierując pojazdem samochodowym nie ustąpił pierwszeństwa Wnioskodawcy, jadącemu motorowerem. Na skutek powyższego doszło do licznych obrażeń ciała u Wnioskodawcy. Swoją odpowiedzialność odszkodowawczą za powyższe zdarzenie ustalił ubezpieczyciel, z którym sprawca zdarzenia miał zawartą umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu.
Jednakże z uwagi na zaniżone wypłacone odszkodowanie przez ubezpieczyciela konieczne było wystąpienie do sądu. W konsekwencji w roku 2015 do sądu został złożony pozew przeciwko ubezpieczycielowi jako podmiotowi odpowiedzialnemu na podstawie umowy ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy o zapłatę zadośćuczynienia, oraz odszkodowania, w tym renty na zwiększone potrzeby, o której mowa w art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego.
W dniu 4 czerwca 2019 r. sąd wydał wyrok, zasądzając na rzecz Wnioskodawcy między innymi rentę na zwiększone potrzeby w kwocie po 300 zł miesięcznie płatną od dnia 2 lutego 2019 r. na przyszłość. Wyżej wskazany wyrok uzyskał cechę prawomocności.
Comiesięczna kwota renty na zwiększone potrzeby płacona była zgodnie z wyrokiem co miesiąc. W międzyczasie doszło do połączenia podmiotów ubezpieczeniowych, wskutek czego obowiązek zapłaty renty spoczął na nowym ubezpieczycielu na przełomie roku 2021 i roku 2022.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty