Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.732.2022.6.MT
Nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej planowane odpłatne zbycie w 2022 r. lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, będzie stanowić dla Pani źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do udziału, który przysługuje Pani w tym lokalu.
Interpretacja indywidualna stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie:
‒zastosowania w związku ze sprzedażą lokalu art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe,
‒możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży lokalu.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 września 2022 r. (data wpływu 27 września 2022 r.) oraz pismem z 21 października 2022 r. (data wpływu 21 października 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, prowadzi Pani działalność gospodarczą. Wykonywana działalność gospodarcza sklasyfikowana jest w Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej jako: PKD) pod kodem: 69.10.Z - działalność prawnicza. Jest Pani zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: VAT). Pozostaje Pani w związku małżeńskim, w którym panuje rozdzielność majątkowa. Wraz z małżonkiem w 2019 r. zawarła Pani dwie umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego z A. sp. z o.o. (dalej jako deweloper) na wybudowanie i przeniesienie prawa własności dwóch lokali o powierzchni użytkowej około 54 m. Lokale znajdują się na terenie kraju w rozumieniu ustawy VAT. Małżonkowie nabyli po 50% udziałów w każdym z obu lokali. Deweloper w związku z tą budową wystąpił z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako KIS) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Deweloper zwrócił się z pytaniem czy dostawa lokali opisanych we wniosku korzystać będzie na podstawie art. 41 ust 12, 12a i 12b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa VAT), z opodatkowania stawką preferencyjną, a tym samym opodatkowana będzie stawką podatku VAT na poziomie 8%. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej nr 0112-KDIL2-3.4012.606.1.AŻ z dnia 11 stycznia 2019 r. uznał stanowisko dewelopera za prawidłowe tj. „(...) w kontekście przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że dla sprzedaży Apartamentów, które zaliczane są do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku w wysokości 8%”. Dyrektor KIS stwierdził, że do dostawy lokali opisanych we wniosku przez dewelopera, sklasyfikowanych w ramach kategorii 1110 PKOB i zaliczanych do budownictwa, objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2 i art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W trakcie postępowania prac deweloper zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wystawiał faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty